اگر مشتری به شما توجه نکند، نگه‌ داشتنش کار بسیار دشواری خواهد بود. در زیر به بخش‌ های جذاب یک تحقیق خواهیم پرداخت که در مورد کاربرد پیام و ارتباط روشن در ماندگاری و مشارکت مشتری است:

 

-از یک موضوع حمایت کنید:

اگر شرکتتان حامی موضوعی نباشد، احتمال بی‌ توجهی مشتریان به شما زیاد خواهد بود. تحقیقی توسط هیئت اجرایی شرکت روی ۷هزار مشتری در آمریکا نشان داد از میان مشتریانی که اذعان کردند رابطه‌ قوی ‌ای با یک برند دارند، ۶۴درصد دلیلش را داشتن ارزش‌ های مشترک بیان کردند. اگر مشتری وفادار می ‌خواهید، باید با آن ها ارتباط واقعی برقرار کنید. شما حامی چه چیزی هستید؟

 

-از اثبات اجتماعی مثبت استفاده کنید:

در حالی‌ که ثابت شده اثبات اجتماعی منفی (تقریباً ۹۰ درصد از وب ‌سایت ‌هایی که از نرم ‌افزار نقشه ‌برداری گرما استفاده نمی ‌کنند) بیشتر باعث دلسردی مشتریان می ‌شود تا تشویقشان، مطالعات متعددی در مورد انگیزه‌ مشتری نشان داده که اثبات اجتماعی مثبت (مانند تشکر و تصدیق) معمولاً اثربخش‌ ترین استراتژی برای تشویق دیگران به گوش دادن به شما است.

 

-از نفس خود کمک بگیرید:

اغلب افراد محصولات و شرکت‌ هایی را ترجیح می ‌دهند که به شکلی شبیهشان باشد. نام این تعصب شناختی، خودخواهی ضمنی‌ است که باید هنگام صحبت با مشتریان در خاطر داشته باشید. برای جذب مشتریان مورد نظرتان، باید تا آخرین جزئیات مشتریان هدف خود را بشناسید، آن گاه پیامی هماهنگ با دردها، اهداف و آرزوهای آن ها طراحی کنید. برآورده ساختن یک تقاضای موجود، ساده ‌تر از ایجاد یک تقاضای جدید است.

 

 

-خود را در موقعیت «پیش از» و «پس از» قرار دهید:

«این جهان شما پیش از محصول ما و این جهانتان پس از محصول ماست.»

ایجاد این تقابل برای مشتریان می ‌تواند یک بازاریابی قدرتمند باشد، اما ابتدا باید بفهمید جایگاهشان کجا است (دردشان را چگونه توصیف می‌ کنند) و می‌خواهند کجا باشند (راه‌ حل این درد را چگونه تصور می ‌کنند) این گونه صحبت کنید و نشان دهید محصولتان چگونه می‌ تواند این خلأ را پر کند، آن گاه توجهشان را جلب کرده ‌اید.

 

-تاکتیک ‌هایی برای بازاریابی و آموزش مشتری:

اگر مشتریان از آموزش، بازاریابی و رویه‌ فروش شما لذت نمی‌ برند، در آینده با شما معامله نخواهند کرد. فروش صحیح به مشتریان یک بخش بسیار مهم در ایجاد وفاداری در مشتری ا‌ست. در زیر به چند مطالعه در این خصوص خواهیم پرداخت.

 

از کلماتی استفاده کنید که شنیدنشان را دوست دارند:

تمام کلمات با هم مساوی نیستند. برخی کلمات مشتریان را ترغیب می‌ کنند بیشتر بخرند. به ‌طور خاص: آزاد، جدید و فوراً.

هنگامی‌ که مشتریان این کلمات و تعهدات متعاقب آن‌ را می‌ شنوند، از خرید خود بیش از مواقع دیگر لذت خواهند برد.

 

اختلاف‌ ها و نقاط درد را کاهش دهید:

تمام کسب ‌و کارها در تمامی صنایع با سه نوع مشتری سروکار دارند. براساس تحقیق مدرسه بازرگانی Wharton، تقریباً یک‌ چهارم خریداران از نوع سرمایه ‌گذاران محافظه ‌کار یا مشتریان «خسیس» هستند. جورج لِوِنستین از دانشگاه Carnegie Mellon پیشنهاد می ‌کند از عبارات اطمینان ‌بخش (مانند تغییر «قیمت ۵ دلار» به قیمت بسیار ناچیز ۵ دلار) به‌ عنوان یک روش بهتر فروش به خریداران محافظه‌ کار استفاده کنید.

 

مسیر حرکت محصولتان را ثبت کنید:

هنگامی ‌که محصولتان پیشرفت چشمگیری می‌ کند، این حرکت در کل شرکت احساس می‌ شود. اما آیا مشتری‌ هایتان هم همین احساس را دارند؟ نه، مگر زمان صرف کنید و کارتان را به اشتراک بگذارید. امروزه این‌ کار در لیست مسئولیت ‌های بازاریابی محصول قرار دارد، اما در نهایت اجرای آن است که اهمیت دارد.

با نشان دادن آخرین پیشرفت‌ های محصولتان، مشتریان فعلی خود را تهییج کنید. مثلاً ما در حین معرفی پیشرفت ‌های عمده‌ محصولمان به نام Beacon (مانند افزودن چت زنده) چند پست بررسی نوشتیم تا هیجان کارهایی را که با این خصوصیات می‌ توانند انجام دهند، در مشتریان بالا ببریم.

 

هدفتان فقط فروش نباشد-آموزش دهید:

بنابر گفته ‌های کارآفرین مشهور David Skok، وقتی شما با مشتری خود رابطه دارید و ارزش‌ هایی را ایجاد کرده‌ اید، فروش معمولاً اثربخشی کمتری دارد. این گفته با تحقیق TARP Worldwide منطبق است که نشان می‌ دهد مشتریان از دریافت پیشنهادهای مفید در مورد اطلاعات و محصولات جدید که به آن ها در کسب نتایج بهتر کمک خواهد کرد، استقبال می ‌کنند.

آخرین کاری که می‌ خواهید بکنید این است که مشتریان پس از ایجاد حساب کاربری، فرار را بر قرار ترجیح دهند. به همین دلیل ما کلاس ‌های دائمی را پیشنهاد می‌ کنیم تا تمام کسانی‌که از محصول شما استفاده می ‌کنند، بتوانند به آموزش مداوم و رایگان دسترسی داشته باشند.

منبع: helpscout